تست های فنی خودرو – ارزیابی کیفی خودرو (Audit) بخش ۴

تست های فنی خودرو

ارزیابی کیفی محصول (Audit)

علاوه بر تست های ایمنی که توسط موسسات معتبر انجام می شود که در مطالب قبل به آن اشاره شد، شناسایی سطح کیفی محصول و یافتن نقاط ضعف و قوت آن برای خودروساز دارای اهمیت است. تقریبا هر خودروساز مطرح در دنیا روشی برای ارزیابی کیفی محصول Audit دارد. به عنوان مثال شرکت رنو – نیسان استانداردی برای ارزیابی کیفی محصولات خود در تمام سایت های تولیدی خود در جهان تدوین نموده است با نام Renualt-Nissan Alliance Evaluation Vehicle System که به اختصار AVES خوانده می شود و هر ساله ویرایش جدیدی از آن را در سایتهای تولیدی خود منتشر می نماید.

تست های فنی خودرو
تست های فنی خودرو

و یا گروه فرانسوی پژو – سیتروئن نیز روش ارزیابی کیفی محصول مختص خود با نام اختصاری PSA دارد که به دوبخش ارزیابی استاتیک Aspect و ارزیابی دینامیک Functional تقسیم می شود. 

در مجموع همه این روشهای ارزیابی کیفی شامل مراحل ذیل است:

۱- ارزیابی ظاهری خودرو : که شامل رنگ و بدنه و فواصل قطعات می شود. ظاهر قطعات نیز از نظر صدمه و آسیب بررسی و ارزیابی می شود.

۲- ارزیابی محفظه موتور : کلیه متعلقات موتور و هر آنچه در محفظه موتور قرار دارد از نظر ظاهری و صدمه و آسیب، نشتی مایعات و یا صدای غیر عادی بررسی می شود.

۳- ارزیابی عملکردی استاتیک : کلیه قطعاتی که در وضعیت ایستای خودرو دارای عملکرد هستند، مانند باز و بست دربها، تجهیزات الکتریکی و … ارزیابی می شود.

۴- تست جاده: عملکرد خودرو در تست جاده با مانع های استاندارد بررسی می شود. پیش از تست جاده معمولا زیر خودرو ارزیابی و از عدم وجود نشتی مایعات و یا گشتاور اتصالات مهم اطمینان حاصل می شود.

تست های فنی خودرو
تست های فنی خودرو

۵- واتر تست : تست نفوذ آب داخل اتاق و صندوق است که در محفظه ای استاندارد با شدت معینی از پاشش آب انجام می شود.

در پایان ارزیابی معمولا براساس تعداد و شدت ایرادات کشف شده به هر خودرو امتیاز منفی تعلق می گیرد و شاخصهای کیفی از متوسط امتیاز منفی و شدت عیب تعریف و محاسبه می شود. 

در مطالب بعدی در خصوص نحوه امتیاز دهی و تفاوت نگاه خودرو سازی های مطرح در ارزیابی کیفی محصول صحبت خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *