تست های فنی خودرو – ارزیابی کیفی خودرو (Audit) بخش ۴

ارزیابی کیفی محصول (Audit)

علاوه بر تست های ایمنی که توسط موسسات معتبر انجام می شود که در مطالب قبل به آن اشاره شد، شناسایی سطح کیفی محصول و یافتن نقاط ضعف و قوت آن برای خودروساز دارای اهمیت است. تقریبا هر خودروساز مطرح در دنیا روشی برای ارزیابی کیفی محصول Audit دارد. به عنوان مثال شرکت رنو – نیسان استانداردی برای ارزیابی کیفی محصولات خود در تمام سایت های تولیدی خود در جهان تدوین نموده است با نام Renualt-Nissan Alliance Evaluation Vehicle System که به اختصار AVES خوانده می شود و هر ساله ویرایش جدیدی از آن را در سایتهای تولیدی خود منتشر می نماید.

و یا گروه فرانسوی پژو – سیتروئن نیز روش ارزیابی کیفی محصول مختص خود با نام اختصاری PSA دارد که به دوبخش ارزیابی استاتیک Aspect و ارزیابی دینامیک Functional تقسیم می شود. 

در مجموع همه این روشهای ارزیابی کیفی شامل مراحل ذیل است:

۱- ارزیابی ظاهری خودرو : که شامل رنگ و بدنه و فواصل قطعات می شود. ظاهر قطعات نیز از نظر صدمه و آسیب بررسی و ارزیابی می شود.

۲- ارزیابی محفظه موتور : کلیه متعلقات موتور و هر آنچه در محفظه موتور قرار دارد از نظر ظاهری و صدمه و آسیب، نشتی مایعات و یا صدای غیر عادی بررسی می شود.

۳- ارزیابی عملکردی استاتیک : کلیه قطعاتی که در وضعیت ایستای خودرو دارای عملکرد هستند، مانند باز و بست دربها، تجهیزات الکتریکی و … ارزیابی می شود.

۴- تست جاده: عملکرد خودرو در تست جاده با مانع های استاندارد بررسی می شود. پیش از تست جاده معمولا زیر خودرو ارزیابی و از عدم وجود نشتی مایعات و یا گشتاور اتصالات مهم اطمینان حاصل می شود.

۵- واتر تست : تست نفوذ آب داخل اتاق و صندوق است که در محفظه ای استاندارد با شدت معینی از پاشش آب انجام می شود.

در پایان ارزیابی معمولا براساس تعداد و شدت ایرادات کشف شده به هر خودرو امتیاز منفی تعلق می گیرد و شاخصهای کیفی از متوسط امتیاز منفی و شدت عیب تعریف و محاسبه می شود. 

در مطالب بعدی در خصوص نحوه امتیاز دهی و تفاوت نگاه خودرو سازی های مطرح در ارزیابی کیفی محصول صحبت خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *