تست های فنی خودرو- مختصری در مورد C-NCAP بخش ۳

تست های فنی خودرو

تست فنی خودروهای چینی 

همانطور که در بخش اول عنوان شد در مستندات E-NCAP به ندرت نتیجه تست فنی خودروهای چینی را می یابیم. در ابتدا شاید این به ذهن علاقمندان خطور کند که خودروهای تولیدی شرکتهای چینی بدون تست فنی راهی بازار می شوند. هرچند بدیهی است قدمت خودروسازی و مولفه های این کسب و کار در بازار چین به هیچ وجه با خودروسازان صاحب سبک دنیا قابل مقایسه نیست، اما از اواخر دهه ۹۰ دولت چین و برخی خودروسازان چینی تصمیم گرفتند مفهوم استاندارد در کسب و کار خودرو را هم در سطح جامعه چینی و هم در فرآیند تولید نهادینه نمایند. به همین منظور Zhao Ziyang  موسسه ارزیابی فنی خودروهای جدید چینی را  پایه گذاری می کند.

 China New Car Assessment Program  یا به طور مخفف C-NCAP با توجه به پروتکل ارزیابی فنی خودرو در ENCAP و سایر موسسات معتبر تست فنی خودرو در چین پایه گذاری شد. تقریبا همه تست های فنی که در E-NCAP انجام می شود در این موسسه نیز انجام می شود. اما دو تا تفاوت عمده وجود دارد. اول اینکه در برخی تست ها کمی آسان سازی انجام شده و قوانین سخت گیرانه موسسات اروپایی و آمریکایی در C-NCAP قدری تغییر کرده است. به عنوان مثال سرعت برخورد های مستقیم و جانبی از ۶۴ کیلومتر در ساعت به ۵۰ کیلومتر در ساعت کاهش یافته است. مطلب دیگر اینکه رویکرد موسسه چینی صرفا بررسی های فنی و رتبه بندی محصولات نیست بلکه شناسایی نقاط ضعف خودروها و رفع آن در یک برنامه ۵ ساله است. 

تست های فنی خودرو
تست های فنی خودرو

 

در ارزیابی های این موسسه خودرو برلیانس H230 توانسته است ۵ ستاره ایمنی دریافت نماید. در حالی که خودرو چانگان CS35 توانسته ۴ ستاره ایمنی دریافت نماید.

 

تست های فنی خودرو
تست های فنی خودرو
تست های فنی خودرو
تست های فنی خودرو

بررسی برخی مقالات در زمینه تست های فنی خودرو و نیز اظهار نظر برخی خودروسازان چینی در مورد موسسه C-NCAP نشان می دهد ارزیابی های فنی در این موسسه با آنچه در موسسات معتبر دنیا انجام می شود فاصله زیادی دارد. از طرفی برخی خودروسازان چینی قادر به پرداخت هزینه های سنگین تست های فنی نیستند. مجموعه این عوامل باعث شده است بین خودروسازان چینی اختلاف سطح بوجود بیاید. هرچند صنعت خودروسازی چین با حرکتی پرشتاب به سمت این حرکت می کند که بتواند در آزمونهای سختگیرانه موسسات بین الملی نیز ستاره های ایمنی C-NCAP را برای محصولات موفق خود تکرار کند، لیکن در حال حاضر باید به اندک اطلاعات مرتبط با تست های فنی خودروهای چینی تولید داخل در سایت C-NCAP بسنده کرد. متاسفانه بخش انگلیسی زبان سایت مذکور نیز خارج از دسترس است. 

در هر صورت برای اینکه لیست کامل از تولید کنندگان خودرو در کشور چین داشته باشید می توایند به آدرس ذیل مراجعه و سپس به بررسی مستندات مدلهای خودرو هر سازنده بپردازید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *