چه زمان باید کمک فنرهای خودرو را تعویض کرد؟

کمک فنر

کمک فنرهای خودرو، همان طور که از نام آن‌ها می‌توان حدس زد؛ به عنوان قطعه‌ای است که در مقابل ضربات وارده عمل کرده و مانع لرزش فنرها می‌شود. تعویض کمک فنر خودرو امر مهمی‌ است که باید به موقع انجام شود، در غیر اینصورت خودروی شما استواری و ثبات بدنه خود را حین حرکت، به ویژه در دست اندازها، از دست خواهد داد.

 

 

کمک فنر چیست و چرا تعویض کمک فنر خودرو ضرورت دارد؟

کمک فنر را باید قطعه‌ای کاملا مکانیکی دانست. محل قرار گرفتن این قطعه، در مجاورت چرخ‌های خودرو بوده و در واقع ضربات و لرزش‌های وارد آمده به چرخ‌ها و در پس آن بدنه را کنترل می‌کند.

کمک فنرهای خودرو در حقیقت بخشی از سیستم تعلیق بوده و در کنار فنرها، سیبک‌ها و … قرار می‌گیرند. احتمالا می‌دانید که همین سیستم تعلیق خودرو (اتصال دهنده چرخ‌ها و بدنه) باعث ترمز، شتاب گرفتن و یا به طور کلی سبک حرکت ماشین می‌گردد.

 

کمک فنر
کمک فنر

 

زمان تعویض کمک فنر خودرو

به طور معمول  زمان تعویض کمک فنر خودرو در ازای هر ۸۰ هزار کیلومتر توصیه شده است. اما همان طور که گفتیم این عدد، تابعی از نوع رانندگی و مسیری که غالبا در آن تردد دارید و یک سری عوامل بیرونی دیگر خواهد بود. برای آن که از زمان تعویض کمک فنر خودرو بدون کمک کارشناس و تعمیرکار، مطلع شوید؛ نکات زیر را در نظر بگیرید:

 

 

۱)پیچیدن غیرمنطقی خودرو در پیچ‌ها

زمانی که به یک پیچ رسیده و فرمان خودرو را همگام با آن می‌چرخانیم، انتظار پیچیدن خودرو به همان تناسب را داریم. اما اگر در پیچ‌ها، خودروی شما به شکلی غیرمنطقی پیچیده و تقریبا آن را خارج از کنترل همیشگی خود احساس می‌کنید؛ به عیب در کمک فنرها مشکوک شده و حتما اتومبیل را نزد کارشناس آن ببرید.

 

زمان تعویض کمک فنر

زمان تعویض کمک فنر

۲)جهش خودرو در دست اندازها و ناهمواری‌ها

همان طور که گفتیم کمک فنرها نقش ضربه‌گیر را ایفا کرده و در دست اندازها و ناهمواری‌ها، خودرو را روان پیش می‌برند. در صورتی که حین عبور از دست اندازها یا پستی و بلندی‌های مسیر پیش روی خود، با جهش یا به اصطلاح بالا و پایین شدن اتومبیل روبرو هستید؛ احتمالا زمان تعویض کمک فنر خودرو از راه رسیده است.

۳)روغن ریزی کمک فنر

مشاهده هرگونه روغن ریزی در کمک فنرها، علامت واضح از عیب در آن‌هاست و به احتمال خیلی زیاد باید برای تعویض اقدام کنید.

۴)صدای اضافه حین ترمز کردن

شنیدن صدای اضافه حین ترمز کردن و یا حتی شتاب گرفتن خودرو، علامت عیب در بوش‌های کمک فنرها بوده و احتمالا مسأله با تعویض بوش ها برطرف می‌شود. (بوش‌ها در محل نصب کمک فنرها، قرار دارند.)

۵)کشیده شدن خودرو به یک سمت

شاید پیش از این کشیده شدن فرمان خودرو به یک سمت را تجربه کرده باشید. در این شرایط شما باید نیروی بیشتری به فرمان وارد کرده و آن را به سمت مخالف و در واقع توازن مسیر بکشید. چنین چیزی می‌تواند حاصل عیب در جلوبندی، میزان فرمان و یا در نهایت کمک فنرها باشد. در صورتی که مشکلی در جلوبندی یا میزان فرمان وجود نداشت، باید به سراغ تعویض کمک فنر خودرو بروید.

۶)فرسایش زودهنگام تایرها

کمک فنرهای آسیب دیده که به درستی عمل نمی‌کنند، موجب فرسایش زودهنگام تایرها خواهند شد. اگر می‌بینید که لاستیک‌های خودروی شما، زودتر از زمان مورد انتظار فرسوده شده و دارای خوردگی هستند، به عیب در کمک فنرها شک کرده و حتما موضوع را پیگیری نمایید.

چک کردن وضعیت لاستیک‌های خودرو
چک کردن وضعیت لاستیک‌های خودرو

افزایش طول عمر کمک فنرهای خودرو

برای افزایش طول عمر کمک فنرهای خودرو، روش‌هایی پیشنهاد می‌شود که با اعمال آنها، می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری از کمک فنرهای فعلی استفاده کرده و دیرتر برای تعویض اقدام کنید.

تنظیم جلوبندی

جلوبندی خودرو یکی از اصلی‌ترین عوامل ثبات و کنترل صحیح خودروها به حساب می‌آید. اگر جلوبندی اتومبیل شما معیوب بوده و یا اشکالی داشته باشد، فشار ناشی از عدم عملکرد صحیح آن به کمک فنرها وارد خواهد شد. از این رو لازم است که در سرویس‌های دوره‌ای، تنظیم جلوبندی را انجام داده و هر عیبی در آن را به سرعت مرتفع سازید.

 

چک کردن وضعیت لاستیک‌های خودرو

لازم است که به صورت دوره‌ای سلامت لاستیک‌های خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید. لاستیک سایی یا نامتوازن بودن لاستیک‌ها، از عواملی‌ست که به مرور زمان کمک فنرها را تحت تاثیر منفی قرار داده و از طول عمر آن ها می‌کاهد.

رانندگی صحیح

با رعایت رانندگی روان و صحیح و پرهیز از انداختن چرخهای خودرو در هر دست انداز و چاله‌های کوچک و بزرگ خیابان‌ها، طول عمر کمک فنرهای خودروی خود را افزایش داده‌اید.

 

از این جهت، حتما تست‌های مربوط به عیب در کمک فنرها را جدی گرفته و در صورت لزوم نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. در ضمن معمولا تعمیرکاران خودرو، توصیه می‌کنند که کمک فنرها را جفتی تعویض نمایید. به این شکل که کمک فنرهای چرخ‌های جلو را با هم و کمک فنرهای چرخ‌های عقب را با هم تعویض کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *